1402 سه شنبه 8 فروردین
 
هلدینگ تامارا

خدمات تور گردشگری و مهاجرت به کشور گرجستانخرید ملک در گرجستان

دلایل و روش های خرید ملک در گرجستانآنچه که باید درباره خرید ملک در گرجستان بدانید!

در سالهای اخیر، شاهد رشد قابل توجه خرید ملک در گرجستان از سوی افراد خارجی بودیم. به نحوی که خرید چیزی حدود 25% از املاک گرجستان توسط خارجی ها انجام می شد. پایتخت این کشور، شهر تفلیس، میزبان ایرانیان بسیاری در طول سالهای گذشته بوده است که با اهداف مختلفی تصمیم به ورود به این کشور گرفته اند. در این مقاله قصد داریم به دلایل خرید ملک در گرجستان و همچنین قیمت خانه در این کشور بپردازیم.

 موارد ضروری که باید درباره خرید ملک در گرجستان بدانید

دلایل خرید ملک در کشور گرجستان چیست؟

یکی از دلایل اصلی خرید خانه در گرجستان را می توان عدم نیاز به پرداخت مالیات نگهداری و مالکیت دانست. یعنی در صورتی که فردی در گرجستان صاحب ملک شود، لازم نیست هیچگونه مالیاتی بپردازد. این مسئله در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی و منطقه از اهمیت زیادی برخوردار است.
برخلاف خیلی از کشورهای دیگر، گرجستان به شهروندان خود اجازه خرید و فروش ملک را به شکل مستقل می دهد. از سوی دیگر شما می توانید با خرید خانه در این کشور، بر اساس قوانین آن اقامت موقت دریافت نمایید.
قیمت بسیار مناسب خانه در این کشور، از دیگر دلایل محبوبیت خرید ملک در گرجستان توسط افراد خارجی به شمار می رود.
وجود امنیت اجتماعی خیلی بالا و آرامش فوق العاده در این کشور، از دیگر علت های تمایل خارجی ها به خرید ملک در گرجستان محسوب می شود. به نحوی که بر اساس آمارهای بین المللی، گرجستان در میان 10 کشور امن جهان واقع شده است.
سرمایه گذاری در گرجستان، فراهم بودن بستر فوق العاده جهت راه اندازی کسب و کار و همچنین آرامش اقتصادی از دیگر دلایل خرید ملک در گرجستان است. رشد اقتصادی این کشور به نحوی است که بانک جهانی کشور گرجستان ششمین مقصد مناسب برای سرمایه گذاری خارجی به شمار می رود. علاوه بر آن، این کشور توانسته رتبه سوم جهان را در سهولت راه اندازی کسب و کار به خود اختصاص دهد.
شرایط آب و هوایی بی نظیر گرجستان، وجود خاک حاصلخیز و آب فراوان در این کشور، روابط خوب بین المللی گرجستان با سایر کشورهای جهان، روابط سیاسی و تجاری آزاد و صلح طلبی آن را نیز می توان از دیگر علت های خرید ملک در گرجستان دانست.

مزیت های خرید ملک در گرجستان

میزان قیمت خانه گرجستان

قیمت خانه در گرجستان می تواند بر اساس امکانات ملک، قدیمی یا نوساز بودن آن، شرایط ملک از لحاظ نیاز به تعمیرات، امکانات و همچنین متراژ آن و موقعیت منطقه ای و مکانی ملک متغیر باشد. متراژ خانه ها و آپارتمان ها، معمولاً در این کشور به جهت توقع پایین مردم و ساده زیستی آنها زیاد نیست. در پایتخت گرجستان شهر تفلیس، در محله های پایین شهر قیمت خانه های نوساز، 600-400 دلار به ازای هر متر مربع بوده و در محله های متوسط نیز چیزی حدود 800-600 دلار میباشد. در حالی که مبلغ 1100-800 دلار را به ازای هر متر مربع باید برای خانه های نوساز در محله های بالاشهر و همچنین 2500-1100 دلار را نیز برای محله های اعیان نشین و ویژه شهر تفلیس در نظر گرفت.

بررسی میزان قیمت آپارتمان گرجستان

در گرجستان امکان خرید دو نوع آپارتمان برای متقاضیان وجود دارد. آپارتمان گرین که از وسایل کامل برخوردار بوده و به شکل مبله می باشد که می توان قیمت آن را در شهری مانند تفلیس از 60-5 هزار دلار تخمین زد. آپارتمان وایت نوع دیگری از آپارتمان است که مبله نبوده و امکان تبدیل آن به یک آپارتمان مبله با هزینه تنها 10 هزار دلار وجود دارد. میانگین قیمت یک آپارتمان گرین در شهر تفلیس بین 60000-5000 دلار می باشد. با این حال پیشنهاد ما به شما این است که بعد از خرید آپارتمان وایت از سازنده، می توانید آن را به یک آپارتمان مبله یا گرین تبدیل نمایید. چرا که روز به روز شاهد رشد بی رویه قیمت آپارتمان گرین در گرجستان به دلیل جریان دلالی در این کشور هستیم.

قیمت خانه در تفلیس چقدر است؟

قیمت آپارتمان در تفلیس در مرکز شهر چیزی حدود 3700-1500 دلار به ازای هر متر مربع می باشد. در حومه شهر نیز باید حدود 2150-940 دلار را به ازای هر مترمربع آپارتمان در نظر گرفت. لازم به ذکر است که خانه هایی که در گرجستان نوساز نیستند، بر اساس سال ساخت، تقریباً 30-20 درصد از خانه های نوساز ارزان تر می باشند. و در مورد ساختمان هایی با عمر بیش از 45 سال نیز باید بگوییم که تنها زمین آنها ارزشمند بوده و از املاک بسیار قدیمی به شمار می روند.

نکاتی در مورد خرید خانه در کشور گرجستان

از آنجا که خرید خانه یک سرمایه گذاری بزرگ به شمار می رود، از این رو باید نکاتی را در این زمینه مورد توجه قرار دهید. در ادامه به موارد مهمی در مورد خرید خانه در گرجستان اشاره خواهیم کرد.

1-هنگام خرید ملک در گرجستان حتماً به سراغ بنگاه های معتبر بروید و از کلیه مفاد قرارداد قبل از امضای آن مطلع شوید.
2-جهت خرید ملک در گرجستان شتابزده عمل نکنید. چرا که می خواهید هزینه قابل توجهی را پرداخت کنید. از آنجا که شما یک خارجی به شمار می روید، بنابراین بهتر است از مؤسسات حقوقی معتبر در این زمینه مشاوره و کمک بگیرید.
3-از صحت و سقم کلیه اطلاعات ارائه شده از سوی فروشنده مطمئن شوید. بهتر است در صورت نیاز با صرف هزینه ای اندک از بعضی دستگاه های دولتی گرجستان در این زمینه استعلام دریافت کنید.
4-سعی کنید پیش از خرید ملک در گرجستان، اطلاعات لازم را در مورد قوانین جزئی و ریز معاملات خانه در این کشور کسب نمایید. چرا که تفاوت هایی در برخی از قوانین گرجستان با ایران وجود دارد.
5-هرگز اقدام به پرداخت مبلغی به مالک قبل از عقد قرارداد نکنید و نخست به تکمیل تحقیقات خود در رابطه با ملک مورد نظر بپردازید.
6-پیش از خرید، سند ملک را با ترجمه انگلیسی و فارسی آن به دقت مطالعه و بررسی کنید.