1402 سه شنبه 8 فروردین
 
هلدینگ تامارا

خدمات تور گردشگری و مهاجرت به کشور گرجستان


اخبار و اطلاعیه ها

آشنایی با فرهنگ گرجستان

آشنایی با فرهنگ گرجستان


فرهنگ گرجستان فرهنگی عجیب و غریب، مرموز و باستانی است که قدمت آن به هزاران سال می رسد. عناصر فرهنگ آناتولی، اروپایی، ایرانی، عربی، عثمانی و خاور دور بر هویت قومی این کشور تأثیر گذاشته است. در نتیجه این کشور به یکی از منحصربه‌فردترین و مهمان‌نوازترین فرهنگ‌های جهان تبدیل شده است. فرهنگ این کشور به دلیل سازگاری و منعطف بودن شهرت جهانی دارد. به طور سنتی، مردم آن مهمانان را هدیه ای از جانب خدا می دانند.

تاثیر موقعیت استراتژیک گرجستان بر فرهنگ آن
موقعیت جغرافیایی استراتژیک گرجستان بین اروپا و آسیا یکی از دلایل اصلی ویژگی های فرهنگی متنوع و در عین حال متمایز آن است. نقش ارتباطی این کشور در اتصال شمال، جنوب، شرق و غرب به هم از طریق جاده ابریشم از اهمیت بالایی برخوردار است. این پیوند تجاری باعث ترکیبی از فرهنگ های مختلف در این کشور شده است. از ترکیب عجیب ویژگی های باستانی و مدرن گرجستان نیز شگفت زده می شوید. پیشرفت چشمگیر این کشور در سال‌های اخیر باعث ایجاد توسعه زیرساختی آن شده است.  در عین حال حفظ آثار فرهنگی و تاریخی به خوبی تقویت شده و همه چیزهایی که فرهنگ گرجستان را ارائه می‌دهد، به راحتی قابل دسترسی است. به رسمیت شناختن فرهنگ این کشور علاقه بین المللی را برانگیخته است. طوری که گرجستان را در خط مقدم گردشگری قرار داده و به یکی از میراث های فرهنگی بزرگ دنیای مدرن تبدیل کرده است.
 
فرهنگ گرجستان 

آثار فرهنگی گرجستان
معماری یادبود گرجستان، آواز پلی‌فونیک معروف جهان و موسیقی سنتی، مینیاتور کتاب، ادبیات معنوی و سکولار غنی، رقص‌های محلی رنگارنگ و باله، تئاتر و سینما، جواهرات، آثار فلزی، میناکاری‌ها و نقاشی‌ها همگی ویژگی‌های شاخص این فرهنگ باستانی را دارند.

تاریخچه فرهنگی گرجی ها
رنسانس دولت گرجستان بین قرن یازدهم و دوازدهم بود. در این دوران راهبان در آکادمی ها، کلیساها و صومعه ها ایده های جدید انسان گرایانه را مطرح می کردند. حتی در قرون وسطی، فلسفه و تاریخ نگاری، الهیات و حقوق، شعر و هنر، همه در میان گرجی ها رونق داشت. در این دوران معماری، نجوم، جغرافیا و سایر رشته های دانش در حال توسعه بودند. هنرهای کاربردی از این دوره به بعد، به ویژه در جواهرسازی و متالوژی رونق گرفتند.. شکوفایی فرهنگ سکولار در قرن نوزدهم زمانی رخ داد که نویسندگان و هنرمندان گرجی، تحت تأثیر اروپاییان، گنجینه هنر ملی را غنی کردند. دو مورد از مهمترین مطالب در گنجینه فرهنگ معنوی گرجستان، شامل سنت های فولکلور موسیقی و رقص است. امروزه فرهنگ گرجستان غنی تر از همیشه شده است. برای هر مسافری که به دنبال یک مقصد کاملاً اصیل با تأثیرات فرهنگی متنوع است، این کشور یک انتخاب در دسترس و مقرون به صرفه است. به همین خاطر تور فرهنگی گرجستان به عنوان مقصد بسیاری از توریستان و گردشگران انتخاب می شود. به طور کلی اطلاعات فرهنگ گرجی ها می تواند برای افرادی که قصد سفر یا مهاجرت  مستقیم به گرجستان را دارند، بسیار کاربردی باشد.

فرهنگ اجتماعی گرجی ها
فرهنگ اجتماعی این کشور نیز با ضیافت سوپرا آشکار می شود. در این جشن تشریفاتی از غذاهای سنتی، انبوهی از شراب گرجی و نان تست سنتی استفاده می شود. این گردهمایی های شاد اغلب از اوایل بعدازظهر تا صبح زود ادامه دارد. نان تست توسط  Tamada یا ساقی به مهمانان تحویل داده می شود که می تواند بیش از 30 دقیقه طول بکشد. در این فاصله یعنی زمانی که تامادا در حال صحبت است، نوشیدن مشروب ممنوع است.

هنر کاربردی گرجستان
هنر کاربردی گرجستان عمدتاً با اقلام هنری تهیه شده از سرامیک، فلز، چوب و استخوان نشان داده می شود. این کشور به خاطر جواهرات خوب، حکاکی روی فلز و اسلحه خانه شهرت دارد.

موسیقی و رقص گرجی (فولکلور)
موسیقی و رقص گرجی ها از نظر هماهنگی و ریتم بسیار پیشرفته و ممتاز است. در واقع این رقص نیز بازتاب خوبی از فرهنگ این کشور به حساب می آید.

ادبیات گرجی
ادبیات گرجستان در قرن پنجم میلادی شکل گرفت. نوشته‌های مذهبی دوران اولیه مسیحیت این کشور زندگی شهدا و مقدسین را بازگو می‌کرد. در حالی که فولکلور قرن‌های بعد مملو از افسانه‌های قهرمانان ملی و اشعار آموزنده بود.

نقاشی و معماری
نقاشی گرجستان با آثار اساتید افسانه ای همچون نیکو پیروسمانی، گیگو گاباشویلی، دیوید کاکابادزه، لادو گودیاشویلی، کورنلیوس سانادزه، النا آخولدیانی، سرگئی کوبولادزه، سیمون ویرسالاسزه و اکاترینا باگداوادزه نمایش داده می شود. مجسمه سازان معروف گرجی نیز عبارتند از: Eldudzha Amashukeli، Irakli Ochiauri و Zurab Tsereteli.

تئاتر گرجی ها
نمایشنامه گرجی ها به اواسط قرن نوزدهم باز می گردد. بنیانگذار آن نویسنده، مترجم و چهره تئاتر، گئورگی اریستوی (1811-1864) است.

سینمای گرجی ها
تولد سینمای گرجی ها مربوط به آغاز قرن بیستم است. اولین فیلم آن نیز در سال 1912 ساخته شد.