1402 پنجشنبه 11 خرداد
 
هلدینگ تامارا

خدمات تور گردشگری و مهاجرت به کشور گرجستان


اخبار و اطلاعیه ها

چه ورزش هایی در کشور گرجستان انجام می شود؟

چه ورزش هایی در کشور گرجستان انجام می شود؟


بیشتر افراد زمانی که تور گرجستان (https://holding-tamara.com/Georgia_tour) را برای سفر انتخاب می کنند، تمایل دارند اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشند. این کشور زمانی به عنوان قسمتی از اتحاد جماهیر شوروی مورد توجه بوده و تا دهه 1990 در هیچ مسابقه جهانی به نام خود شرکت نکرده است. کشور گرجی ها دقیقاً در تقاطع اروپای شرقی و غرب آسیا واقع شده و با روسیه (شمال)، ترکیه (جنوب) و آذربایجان (جنوب شرقی) هم مرز است. گرجستان بخشی از کشوری است که به عنوان پادشاهی ایبریا شناخته می شد، جایی که آمادگی جسمانی در آن بسیار ارزشمند بود.

ورزش رایج در کشور گرجستان
گرجستان مهد ورزش های سخت است. به همین دلیل انواع مختلف کشتی هنوز در سرتاسر آن انجام می شود. با این وجود، محبوب ترین سبک کشتی سنتی در میان آن ها، سبک کاوایی است. در قرن نوزدهم، گرجی ها للو بورتی را نیز بازی می کردند که بسیار شبیه به اتحادیه راگبی است.  گرجستان برای اولین بار در سال 1994 به عنوان یک کشور مستقل در بازی های المپیک شرکت کرد. این اتفاق مربوط به زمانی است که گرجی ها به بازی های زمستانی که در لیلهامر، نروژ برگزار می شد، پیوستند. البته آن ها ورزشکاران را از سال 1952 به عنوان بخشی از اتحاد جماهیر شوروی سابق به بازی های المپیک می فرستادند. جای تعجب نیست که بزرگترین مدال آوران المپیک این کشور، ورزشکاران کشتی و جودو هستند.به طور کلی، مردم گرجستان همیشه از فعالیت های بدنی و ورزش استقبال می کردند. به همین خاطر تا به امروز ورزش به عنوان یک عنصر اساسی زندگی این مردم باقی مانده است.

ورزش های محبوب در میان گرجی ها
محبوب ترین ورزش های گرجستان شامل فوتبال، اتحادیه راگبی، بسکتبال، کشتی و همچنین وزنه برداری است. با این حال، چوگان نیز مانند للو و کریدولی یکی از ورزش های محبوب و سنتی این کشور است. للو که به آن للو بورتی نیز می گویند، شبیه به راگبی بوده و یک ورزش محلی گرجی است. نام lelo burti در ترجمه تحت اللفظی به معنای توپ میدان است. از طرف دیگر، کریدولی یک هنر رزمی سنتی است که همراه با للو بورتی در فهرست آثار فرهنگی دولت گرجی قرار گرفته است.

توپ فوتبال
فوتبال قطعاً محبوب ترین ورزش در گرجستان و به طور کلی اروپاست. تمامی مسابقات و تیم های فوتبال مردان و زنان و همچنین تیم های ملی فوتسال توسط فدراسیون فوتبال گرجی یا GFF سازماندهی و اداره می شوند. تیم ملی گرجی اولین بازی خود را در سال 1990 انجام داد. در آن زمان گرجی ها هنوز به عنوان یک کشور مستقل در ورزش نبودند. فیفا و یوفا در سال 1992، فدراسیون فوتبال این کشور را به عنوان عضوی از مجموعه خود پذیرفتند و به آن ها فرصتی برای انجام مسابقات رقابتی دادند. اولین بازی آن ها نیز بعد از پذیرش یوفا و فیفا در سپتامبر 1994 بود که گرجی ها بازی را 1–0 به مولداوی باختند.

راگبی در گرجستان
اتحادیه راگبی در میان گرجی ها به عنوان دومین ورزش تیمی محبوب در نظر گرفته می شود. این کشور در این زمینه، میزبان مسابقات ملی مانند جام جهانی راگبی، جام جهانی هفتگانه راگبی و جام ملت های اروپا بوده است. این ورزش به دلیل شباهت به للو بورتی محبوبیت خاصی دارد.اگرچه گرجستان کشور کوچکی است، اما برخی از بزرگترین بازیکنان بسکتبال مانند تورنیک شنگلیا، ولادیمیر استپانیا، نیکولوز تسکیتیشویلی و در نهایت زازا پاچولیا را در خود پرورانده است. طی چندین سال گذشته، مردم این کشور از تیم ملی خود حمایت کردند و حتی به لیتوانی سفر کردند تا تیم خود را در یورو 2011 تشویق کنند. فدراسیون گرجی یا GBF در ژوئن 1991 تأسیس شد. از سال 1992 آن ها عضو فیبا هستند. تیم ملی بسکتبال گرجی ها نیز اولین بازی رسمی خود را در سال 1995 برابر لهستان انجام داد.کشتی
کشتی نیز یکی از ورزش های مهم در میان گرجی هاست. به گفته برخی از مورخان، این ورزش، به ویژه سبک کشتی یونانی-رومی، بسیار محبوب بوده و فرهنگ گرجی را با خود به همراه دارد. امروزه یکی از محبوب ترین سبک های کشتی، سبک کاوایی است. گرجستان تا به امروز 40 کشتی گیر المپیکی داشته است.

جودو
فدراسیون جودو گرجستان یکی از موفق ترین سازمان های ورزشی در این کشور است. این فدراسیون هر ساله تعداد قابل توجهی ورزشکار را روانه المپیک می کند. در این مقاله با ورزش های محبوب کشور گرجی ها و وضعیت المپیک آن ها آشنا شدید. این اطلاعات پایه ای برای افرادی که قصد مهاجرت به گرجستان را دارند، اهمیت دارد.